Maja uus väljavaade

Üha rohkem maja- ja korteriomanikke vahetab remondi käigus aknaid. Mitmekesiseks muutunud aknaturg on toonud uue mure: millist akent valida?

Valik on tõesti suur: pakutakse puit-, plast-, alumiinium-, puit-alumiinium- ja terasraamidega aknaid. Väga suure klaasipinnaga akent toestab kindlalt ainult metallraam, selliseid kasutatakse rohkem tööstushoonetes, kauplustes jm. Kodumajja ja korterisse valitakse harilikult puit-, plast- või puit-alumiiniumraamidega aknad.

Puit-alumiiniumaknad on parimad.
Nii aknatootjad, teoreetikud kui ka tarbijad kiidavad ohtralt puit-alumiiniumraame: vastupidavad, nägusad, kergesti hooldatavad, paljudes värvitoonides. Aknaraami alumiiniumosa jääb väljapoole ning on täiesti ilmastikukindel. Raam on kaetud vastupidava pulbervärviga, seda ei pea üle värvima ega erilisel moel hooldama. Sissepoole jääb liimpuidust raam. Puit on juba traditsiooniliselt inim- ja kodusõbralik materjal.
Vaid liigniiskete ruumide puhul tuleks aknaraamid kord aastas hindava pilguga üle vaadata: ega niiskus ole aknaraami värvi kahjustanud. Kui igaviku peale mõelda, siis ei puit ega ka alumiinium jää kunagi keskkonda reostama: puit põleb ja alumiiniumi saab ümber sulatada.
Puit-alumiiniumakna puuduseks võib pidada vaid selle kõrget hinda, plastaknast on see keskmiselt 20-30%, erijuhul isegi kuni 70% kallim. Paneelmajja oleks puit-alumiiniumaken ehk liigne luksus, viiemiljoniline eramu aga viletsamat akent küll ei vääri.

Puit- või plastaken?
Kas valite oma kodule puit- või plastraamidega akna, sõltub eelkõige akna sobivusest hoonele, teie rahakoti paksusest ja maitsemeelest.

 • Hind. Täispuit- ja liimpuitaken on plastaknast umbes 20-30% kallim. Muidugi ei sõltu hind ainult raamist, vaid ka klaaspaketist (kahe- või kolmekihiline) ning klaasi tüübist (harilik või eriomadustega). Valmistatakse ka kaheraamilist akent, kus välisraamis on eraldi klaas. Firmade vahel aitab valida see, kui lasete endale akna mõõtmete ja erisoovide järgi teha hinnapakkumised. Iga aknafirma seletab teile ka põhjalikult oma toodangu eeliseid. Harilikult pakuvad nad ka akna paigaldamist ning vana akna eest äravõtmist.

  Suurte firmade kõrval teevad puitaknaid ka eraisikud ja väiketootjad. Nende puhul väljendab hind üsna selgelt töö kvaliteeti, sest materjalide hinnad turul palju ei kõigu.

 • Sobivus. Plastakent ei tohi paigaldada muinsuskaitse all olevale hoonele. Kõigi teiste majade puhul on aknaraami valik korteri- või majaomaniku enda asi. Ka korteriühistud võivad oma liikmetele akende valikul piiranguid seada. Mõistagi on kenam, kui mitmekorruselises majas on üht tüüpi aknad.

  Puit on meil kõige traditsioonilisem aknaraamimaterjal ning sobib kõikjale. Plastaken passib nii uutele kui ka vanadele tootmis- ja ühiskondlikele hoonetele, samuti paneelelamutele ja tehismaterjaliga kaetud eramutele.

 • Raami materjal. Tänapäevane puitaken on kas täispuidust või, sagedamini, liimpuidust. Mõlemal juhul valitakse materjal saepalgi kvaliteetseimast osast, oksa- ja defektsed kohad võetakse välja. Liimpuidust raam ühendatakse sõrmejätku meetodil ning liimitakse kokku niiskuskindla liimiga. Selline raam ei kõmmeldu ning jääb alati täpseks. Nõukogudeaegsed aknad on tehtud sellest palgi osast, mis just parajasti ette jäi. Tagajärgi on näha eriti paneelmajades.

 • Värv ja hooldus. Puit- ja plastaknaid saab tellida paljudest värvitoonides. Puitakent saab ka peitsida ning plastile tekitada puitimitatsiooni. Ka kvaliteetne puitraam tuleb väljastpoolt 6-12 aasta tagant üle värvida.

 • Ventilatsioon. Nii uued puit- kui ka plastaknad on väga tihedad. Puit hingab: niiskel ajal imab niiskust, kuival ajal annab seda välja. Plastraamide sisse on ehitatud tuulutussüsteemid. Või siis kasutatakse aknafiksaatoreid, mis avavad akna vaid mõne millimeetri jagu.

 • Soojapidavus. Soojapidavus akna raamist palju ei sõltu. Puitraam peab siiski natuke paremini sooja kui plastraam.
  Kõige tähtsam on siin klaaspakett: kas eelistate kahe- või kolmekordset klaasikihti. Ka klaasi toodetakse eriomadustega: näiteks päikesetõkkeklaas väldib ruumi ülekuumenemist, selekteeriv- ehk soojaisolatsiooniklaas peegeldab sooja tuppa tagasi jne.

 • Ilu. Ilu on teadagi vaataja silmades. Puit on soe ja inimlik. Loodussõbraliku hingega inimesed võõristavad kunstmaterjale ega põlga vaeva puitakent ikka ja jälle üle värvida. Kellele aga meeldib nn. saksa korrektsus, eelistab säravpuhast plasti.

 • Iga. Sakslastel on 35 aasta pikkused plastakende kasutamise kogemused. Eesti firmad annavad harilikult 5-aastase garantii ning lubavad 30-50-aastast kasutusiga. Konkurendid kahtlevad: Eesti kliima pole plastakende peal pikalt oma tujusid saanud näidata, seega on nende vastupidavus ettearvamatu.
  Põhjamaades loetakse ka puitakna elueaks 35 aastat. Aga kui akent hästi hooldada, võib see vastu pidada 50-100 aastat või vähemalt hoone eluea. Värvitööstus ühe areneb, nii võib ka ülevärvimise vahe pikeneda.
  Nõukogudeaegne puitaken muutub 20 aasta järel üsna eluohtlikuks - puit mädaneb ja klaasid võivad eest kukkuda.

Copyright © 1997 - 2020 | Phone: | E-mail: